Najważniejszym z trudnych problemów w większości miast w Polsce jest stan dróg. Polskie miasta są nie przygotowane do tak wielkiego natężenia ruchu, jaki pojawił się przez wzrost liczby aut na polskich ulicach. Z tego powodu jedną z najbardziej istotnych inwestycji jakie musi rozpocząć prawie każde miasto jest zainwestowanie środków w transport i infrastrukturę komunikacyjną. Drogi i transport miejski to najważniejszy obszar, który da przestrzeń na to by poprawić wygodę mieszkańców a także poprawi całokształt infrastruktury Krakowa.

Spośród innych miast, nowe projekty drogowe jakie realizuje Kraków silnie się wyróżniają. Mieszkańcy w plebiscycie opowiedzieli się za budową metra, ale przed tym jak metro powstanie, w komunikację autobusową i tramwajową oraz nawierzchnie drogowe potrzeba zainwestować dużo środków . Z ważniejszych inwestycji trzeba wymienić:
całkowicie elektryczną nitkę autobusów – jedyną w Polsce,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie przebudowany dworzec PKP wraz z galerią handlową.
Poza tym, w perspektywie rozwoju Kraków przewiduje remont przynajmniej kilkanaście nowoczesnych połączeń pomiędzy już wybudowanymi połączeniami oraz remonty już powstałych połączeń autobusowych i dróg dojazdowych.
Mieszkańcy remontów nie lubią – utrudnienia w poruszaniu się i dotarciu do pracy przeszkadzają w codziennym życiu. Trzeba jednak mieć jasność tego, że bez inwestycji infrastruktura nie może być lepsza i by mieszkało się lepiej, trzeba cierpliwości.wybory Kraków 2014
Inwestycje w komunikacje to nie jedynie kolejne linie komunikacji, jak również lepszej odporności powierzchnia jezdni, która będzie bardziej trwała i wytrzymała. (jednym z przykładów jest ścieralna powierzchnia jezdni na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zachodniej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto potrzebuje jeszcze kolejnych zmian i nowych pomysłów, by poruszało się po mieście dobrze. Nie tylko samochodem, ale również komunikacją miejską. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na świetnej trasie do tego, by Krakusom mieszkało się tu zdecydowanie miło i z zadowoleniem.